14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Карбинци го одбележува Спасовден, патрониот празник на градот.

Општина Карбинци денес прославува 26 години од формирањето на општината и комплетна трансформација на животот на овдешните жители.

Постоењето на Каринци е многу важно за граѓаните овде затоа што животот им е многу олеснет, а градоначалникт Виктор Паунов најави и нови проекти за во иднина.

Дел од прославата беа и спортските активности меѓу кои боречкиот турнир во кои учествуваа двата клуба на општината БК ,,Карбинци” и БК ,,Киро Ристов”.

Освен за општината посебен ден е и за граѓаните затоа што таму се празнува Спасовден, 40 денови од воскреснието на господ исус христус се возвишува на небото. Освенво Карбинци Спасовден се празнува на повеќе локации во регионот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles