21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Синдикатот на Владата и се закани со изборна недоверба доколку недела повторно биде работна.

Синидкатот и се закани на Владата да не смета на следните избори на нивна подршка,доколку без нив,ги протне измените на Законот за трговија со кој, недела повторно би станал работен ден во туристичките места.Претседателот Дарко Димовски, тврди дека, Владата ќе направи голема грешка доколку, нив не ги консултира во носењето на се поизвесните измени.

Од синдикатот се револтирани бидејќи, Владата нив во намерата ги игнорира и тврдат,дека и ресорниот министер и останатите од нив се кријат работејки на измените  во темница и нетраспарентно.

Законот за неработна недела активен стана од оваа година и со него беше предвидено да бидат изземени само 43 професии, нешто кое практиката го покажа како неодржливо. Поради ова, стигнаа бројни реакции пред се од туристичкиот сектор, по што, и Владата ги почна подготовките за измени.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles