19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Контроли и можни казни за компаниите кои неосновано ги покачија цените , најави вицепремиерот за економија Фатмир Битиќи

Компаниите кои ги зголемија цените изминативе денови ќе се соочат со соодветен одговор од државните институции, бидејќи нивното однесување во изминати три дена е некоректно и неморално, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи:

Колку за илустрација , цените на основните прехранбени артикли се зголемени драстично, па брашното на пример сега се продава по цена од 60 денари, а зејтинот од 165.

Лебот, млекото, јајцата и други основни производи се покачени за 3-7 денари.

Во однос на нов пакет анбтикризни мерки, вицепремиерот Фатмир Битиќи најави поддршка, но не за сите:

До сега, за ублажување на последиците од кризата потрошени се околу 615 милиони евра, а со ребалансот за нов пакет се предвидени 76 милиони евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles