11.2 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Косово Курти не доаѓа во Охрид

Премиерот на Косово Албин Курти ја одби поканата да учествува во регионалната иницијатива Отворен Балкан, која ќе биде одржана во Охрид на 7 и 8 јуни.  Курти порача дека Косово е посветено на Берлинскиот процес, чија цел е да ја зголеми соработката со земјите од Западниот Балкан, да ја промовира регионалната соработка и европската перспектива на регионот. Од друга страна, Отворен Балкан е иницијатива која ја почнаа Србија, Албанија и Македонија, со цел создавање заеднички политички и економски простор.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles