15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Фирма од Кочани со кривична пријава за загрозување на животната средина

Две физични и едно правно лице од Кочани од денес се со кривична пријава од полицијата за „Загрозување на животната средина со отпад”. 

„ Пријавените, во име на второпријавениот правен субјект во периодот од 17.02.2022 година до 13.04.2022 година на инсталација лоцирана на ул. „Индустриска” бб во Кочани, неовластено тргувале со отпад без да поседуваат дозвола за управување со отпад издадена од стручен орган Управа за животна средина при Министерството за животна средина и просторно планирање, со што постапиле спротивно на Член 64 став 1 од Законот за управување со отпад“, информитраат од МВР.

За период од два месеца пријавените  оствариле противправна имотна корист од 1,6 милиони  денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles