20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Платите не смеат повеке да се качуват ниту денар  без тој да биде заработен,  вели  економистот  Анѓел Димитров .

Кризата и инфлацијата  можат да се надминат доколку  се зголеми  продуктивноста. Во иднина, доколку сакаме здрава еконимија  платите  не смеат да се  зголемуваат доколку тој не биде  заработен, смета, угледниот  економист Анѓел Димитров.

Според Димитров,   76 милиони евра за  субвенции на плати, пензии ,  земјоделие и слично , предвидени со Ребалансот, не се малку доколку се  насочат таргетирано. 

Во моментов,  македонското стопанство се соочува со двоцифрена инфлација од  над 10% која е мегу најголемите  на Балканот. Главен проблем се  високите цени на енергенсите  и неизвсниста кога тие на светските пазари би се стабилизирале.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles