15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Дополнителни три милиони евра Владата насочува за доизградба на социјалните станови во државата

Дополнителни три милиони евра, согласно ребалансот на буџетот, министерството за транспорт и врски обезбеди и ги насочи за доизградба на социјалните станови во државата.

Во моментов социјални станови се градат во цела држава, вклучувајќи го и источниот регион.

Во моментов во овој дел од државата евидентирани се 135 социјални станови. Дел од нив се во градба,а останатиот чекаат на прием и вселување. Од нив во Пробиштип  и Свети Николе се по 48 и Виница 39.

Просечната површина на социјалните станови се движи од 35-47 м2.

Досега, на ниво на регион, се изградени се и вселени 243 социјални станови во, Кочани, Штип, Берово и Македонска Каменица. Во најава е изградба на уште 109 социјални станови во Штип, Кочани и Пехчево.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles