21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Експертите предупредуваат – висока инфлација допрва претстои

Висока инфлација допрва претстои предупредува аналитичарот Мирче Јовановски. Како причина за тоа тој го посочува покачувањето на цените од почетокот на месецов, веднаш по престанокот на владините мерки, што во јуни ќе испорача исто така двоцифрена инфлација.

Она што според Јовановски е уште поалармантно е опасноста светот да се врати 50 години наназад во времето на стагфлација :

Државниот завод за статистика, вчера  објави дека инфлацијата во мај достигна 11,9 отсто, а од Владата најавија одлука за евентуална интеревенција кај цените до крајот на неделава.

Со ребалансот на Буџетот се очекуваат нови мерки за поддршка на најпогодените категории граѓани, а поддршка побара и бизнис секторот од Стопанската комора на Македонија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles