15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Струјната криза ќе продолжи, а вицепремиерот Битиќи сугерира шетање

Струјната криза ќе продолжи и наредната година, а цената и понатаму ќе биде висока. Потребно е штедење и менување на досегашните навики , најавува  вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

Сликовитата сугестија на Битиќи, дека граѓаните треба да се ладат и да се греат помалку, поради високите цени, веројатно, ќе се случи сама по себе.

Во насока штедење на електрична енергија, но и заштита на животниот стандард, Регулаторната комисија предложи 4 тарифни модели за плаќање и секое домаќинство според можностите ќе избере кој од нив ќе применува.

Според првичниот предлог на Регулаторна во првиот блок влегува потрошувачка до 210 KW/h  и овде сметките ќе бидат за 13 % пониски од сегашните.

Вториот блок е од 211 до 420 KW/h   потрошена струја и за 5 % пониски сметки.

Во третиот блок влегуваат домаќинствата кои трошат од 421 до 630 KW/h  и нив ги очекуваат за 6,2 % повисоки сметки.

Последната , четврта , група е наменета за потрошувачка поголема од 630 KW/h   и овде струјата  ќе се плаќа по берзанска цена што значи повисоки сметки за 17,9 % .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles