20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Бачовски:Субвенции за млеко, гоеници, бројлери…

Започна реализацијата на финансиската поддршка за тутунопроизводителите за произведен и предаден тутун од реколта 2021 година.Изготвени се налози за исплата на 17. 280 тутунари за вкупна финансиска поддршка од 1.3 милијарди денари.Средствата ќе се трансферираат на сметките на тутунарите преку трезорот на министерството за финансии на секојдневна основа во следните девет работни дена.Дополнително во тек на месец Јуни се очекува и реализација на исплатата за:Набавено вештачко ѓубриво.Продадени или заклани гоеници.Премија за произведено и предадено млеко јануари – февруари 2022.Директни плаќања за заклани бројлери и несилки во кланични капацитети.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles