21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Таксистите бараат 100 денари старт за такси превоз во Штип.

100 денари старт. На психолошката потрошувачка линија е позиционирана новата најавувана цена за такси превозот во Штип, тврдат овдешните такси здруженија.Зошто токму на спомнатата линија, Од здружението на такси превозници, објаснуваат за ТВ Стар.

Причина за корегирање на цените во такси превозот се познати, дополнуваат од Здружението.

Во моментов, цената за старт одобрена и од Советот на општината е 70 денари, а најавите за дополнително покачување, ни најмалку не им се допаѓаат на граѓаните.

Во мегувреме е распишан тендер за избор на најповолен транспотер за линиски превоз. Доколку нема никакви пречки, истиот по повеќегодишна пауза би требало да профункционира од септември годинава.

Регулаторна денеска ги утврди новите цени на горивата. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се зголемуваат за 1,50, а на ЕУРОДИЗЕЛ за 3,00 ден/лит.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 е 111,50 денари, на ЕУРОСУПЕР БС – 98 е 113,50, а на ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 107,50 денари за литар.

За 2,50 денари поскапува и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и литар ќе чини 105 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles