14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска: Робот ќе вработува во администрацијата

Државните службеници во Хрватска ќе ги вработува робот. За физичките лица повеќе да не одговараат за вработување „преку приклучок“, Владата одлучи за 10,9 милиони куни, да купат програма  која   ќе  ги избира најдобрите кандидати според однапред дефинирани критериуми. Хрватскиот министер за правда Иван Маленица реши да ги прекине вработувањата „преку линк“ во јавната администрација, па објави тендер за набавка на опрема со која целосно ќе се дигитализира овој процес, што практично значи дека во иднина ќе се избираат кандидати за државни службеници. од робот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles