19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Бугарија: Петков со барање за признавање на македонскиот јазик

Премиерот Кирил Петков испрати предлог со кој практично целосно се ревидира Рамковната позиција донесена од Народното собрание и Владата на Бугарија, но тој беше одбиен од МНР, рече шефицата на бугарската дипломатија во оставка Теодора Генчовска на сослушувањето пред пратенциите во Парламентот во Софија за преговорите со Република Северна Македонија. Според Генчовска, во предлогот на Петков го немало бугарскиот став за македонскиот јазик.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles