16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Грција: Почнува повторното судење за Златна зора

Седум години по почетокот и 20 месеци по жалба од осудените денес повторно започна едно од најглемите судења во историјата на Грција, против Златна зора.Паралелно со почетокот на судењето во атинскиот суд во девет часот утрово, пред судот ќе се одржат протести. На почетокот на октомври 2020 година, судот пресуди дека Златна зора е криминална организација, а лидерот, поранешните пратеници, како и членови на партијата беа осудени на затворски казни, кои веќе ги издржуваат. Во обемниот судски процес, осудени беа 50 лица.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles