1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Пензиите ќе пораснат најмалку 6 отсто

Според министерката з атруд и социјална политика Јованка Тренчевска денес најави дека растот на пензиите ќе биде од најмалку 6 %, како резултата на новиот комбиниран модел на пресметка.

„ Новиот комбиниран модел е сочинет од 50% пораст на просечната плата и 50% пораст на трошоци на живот ќе иснесува е отсто. Измените во Законот за пензиското и инвалидското осигурување, со кои се воведе нова методологија на усогласување на пензијата преку комбиниран модел од 50% пораст на просечната плата и 50% пораст на трошоци на живот ќе иснесува е отсто“, истакна Тренчевска.

Според Тренчевска ова е уште една потврда за грижата на Државата во насока на подобрување на квалитетот на живот на старите лица.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles