27.5 C
New York
Sunday, August 14, 2022

Buy now

spot_img

Штип подава рака за да промени живот. Дел од кампањата за повеќе згрижувачки семејства

Цветанка Цеце Николова е првото дете згрижено во СОС детското село, каде поминала 12 години, од својата 6- годишна возраст.  Четири години подоцна, таа е едно од заштитните лица на Кампањата Подај рака и промени живот  – Стани згрижувач.

Во државата има 327 згрижувачки семејства  во кои се згрижени 559 деца. Само семејствата Мусев  и Миленковски дома чуваат 11 деца на возраст од една до 12 години.

Во Штип и Карбинци, загрижувањето се сведува главно на родниснки згрижувања.

Бројот на згрижувачки семејства секоја година се зголемува, но тој и понатаму е недоволен, поради што во тек е кампања за зголемување на семејствата – згрижувачи.

Надоместокот за згрижување на дете без родителска грижа е окјолу 14.000 денари, додека за лице со попреченост нешто над 16.000 денари. Дополнително можат да се добијат и други додатоци како образовен , на пример, а следува и надоместок за згрижувачите кои над 15 години се регистрирани за обавување на оваа дејност.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,435FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles