22.7 C
New York
Saturday, June 25, 2022

Buy now

spot_img

Штрајк на јавната администрација. Од Синдикатот велат дека власта ги измамила.

Јавната администрација од денес е во активен генерален штрајк  кој се однесува на 90% од вработените кои во државата ги има околу 138 000. Имено, админитративците денес  на работа беа, но  работните обврски ги одложија  на неодредено   очекувајки реакција на владата.

Преговорите помеѓу Синдикатот  и  владата  започнаа уште од март, но се до вчера   линеарно очекуваното покачување од 2 806 денари администрацијата не го доби. Каде пукна  во преговорите и зошто до покачување не дојде?

Од друга страна, од владата за синдикланите барања  изјавија.

Влада  „Над 72% од вкупно вработените лица во јавниот сектор имаат или ќе имаат зголемување на плата, останатите лица од јавниот сектор се оние кои се вработени во јавните претпријатија на државно и локално ниво, каде што одлука за зголемување на плата носат самите претпријатија, објаснија од владата.

Експертот  и активист за работнички права Драге  Јовановски пак  размилсува поинаку. 

„Мислам дека сега не е вистинско време за генерален штрајк, бидејќи треба да се очекува што ќе се случува после овој штрајк. Дали после штрајкот ќе има пари за да се дадат и задоволат барањата на синдикатите, оти сега гледаме дека нема. Се наоѓаме среде состојби со Бугарија, се чека разврска од Брисел, се чека исходот од Украина, вели Јованвски.

Слично мислење  делат и економистите и тоа од следните причини.

Економски не е реално да се покачат платите оти веќе има  инфлација, но од друга страна, имаме веќе високи трошоци на живот и удар од јавната администрација за нивелирање на платите, објаснува  економистот Абил Бауш.

Без оглед на ова, Синдикатот стои цврсто на одлуката  бараните  2 806 денари вработените да ги добијат и тоа веке од  1 јули. Во спртивно, тие денес се заканија дека многу бргу ке побараат  и оставки.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,363FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles