11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Македонија напредува во работничките права

Македонија напредува во почитувањето на работничките права. Според Индексот за глобални права на Светската Конфедерација на синдикати, државава е на листата на земји каде регуларно се прекршуваат работничките права, во 2022 година, за разлика од претходната кога беше на листата на држави каде системски се прекршуваат работничките права. Во истата листа со Македонија се: Непал, Нигер, Руанда, Габон Маурициус и други.  Од регионот на листата се: Албанија, Бугарија и Босна и Херцеговина.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles