13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Земјоделците од Амзабегово се гневни . Лозјата и посевите им се сушат пред очи

Сонцето безмилосно ги суши лозјата и посевите во Амзабегово, еден од најплодните делови во Овчеполието. Земјоделците се гневни, бидејќи трудот и егзистенцијата  пред очи им одат во неврат.

Големиот за нив проблеми, деноноќно се обидуваат да го решат, но сите напори им се залудни, биејќи велат дека нема кој да ги слушне.

Сево ова, тврдат тие, нив ги принудува да се обратат директно на министерот за земјодлество Љупчо Николовски.

Со истиот проблем се соочуваат и земјоделците од Лозово, каде вода одамна не виделе, и каде исто така загубите се големи. Во нивно име, апел за решавање на проблемот до надлежните упати градоначалникот Бошко Цветковски.

Со цел да биде спасено барем она малку што остана и да не се доведе во прашање егзистенцијата на земјоделците, побаравме и писмено од надлежните институции да обезбедат итно и неодложно вода за наводнување на земјоделските површини во сите населени места на територија на Општина Лозово, стои во реакцијата од градоначалникот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles