1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Анкета на ИПИС: 72 % од анкетираните не сакаат преговори со ЕУ ако услово е прифаќање на Францускиот предлог

Дури 72,80 проценти од етничките Македонци и 56 отсто од вкупниот број на испитаници, НЕ би прифатиле почеток на преговори со ЕУ, по цена Македонија да се согласи со „францускиот предлог“, покажуваат резултатите од анкета направена од Институтот за Политички Истражувања.

Најголем дел од испитаниците Македонци (62,80%) сметаат дека новиот предлог е ист како претходниот со мали, козметички, несуштински измени.

Од вкупниот број на испитаници, само 28,8% веруваат дека предлогот е нов, а 48,2% го тврдат спротивното.

Од испитаните етнички Македонци, дури 67,7% се изјасниле дека ги поддржуваат протестите со кои се отфрла „францускиот предлог“.

Анкетата е направена во вид на телефонско истражување во периодот помеѓу 4 и 6 јули  на 1.114 полнолетни испитаници од цела Држава.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles