12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Најлоши сме на Балканот. 41 минута работа се потребни со македонскиот минималец да се купи литро млеко, пресмета Гласен Текстилец

Најлоши сме на Балканот. Со македонскиот минималец, за да купат само еден литар млеко, работниците треба да работат дури 41 минута.

Ова се поразителните резултати од последното истражување за куповната моќ на работниците во Европа кое го презентираше Гласен Текстилец

Анализата покажува дека најблиску до нас, се работниицте од Албанија и Бугарија, кои з алитар млеко работат 40 минути. Во Србија за едно млеко се работи 33, а во Хрватска 20 минути.

Од друга страна, за еднен литар млеко, Германците работат само 6,6 минути.

Од инфографикот можеме да заклучиме и дека цената на едно литро млеко во Македонија е поголема од таа во Хрватска, Албанија, Србија и Германија, која има далеку поголем стандрад од нашиот, сметаат од Гласен Текстилец.

Убедливо најнизок стандард со минимална плата на европскиот континент има во Украина. Таму и пред војната на работниците им требало да работат еден час или 60 минути за да купат едно литро млеко.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles