1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

К -15 ќе има само за владината администрација, останатите сами да си обезбедат пари

К – 15 ќе има само за владината администрација, останатите институции сами да си обезбедат пари, изјави денес министерката за труд и социјална политија Јованка Тренчевска.

Новата изјава на министерката Тренчовска дополнително го крена притисокто на синдикатот.

Во однос на намерата синдикатот да ја тужи владата во Европскиот суд поради одбегнување социјален дијалог Тренчевска изјави.

Синдикатот веќе извесен период преку протести и генерален штрајк бара исплата на К – 15 за сите вработени во јавниот сектор и линеарно покачување на платите од 2.806 денари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles