16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Пробиштип: Систем за наводнување во с. Пишица

Земјодлеците од село Пишица добиваат современ систем за наводнување на земјоделски површини кој опфаќа 30 ХА. Системот ќе биде под притисок за да овозможи интензивно квалитетно наводнување на земјоделските култури во областа, при што ќе се користи водата од акумулацијата на браната во ова населено место. Бенефитет од овој систем ќе го имаат 70 земјоделци, производители на разни култури, а се зголемува  и можноста за зголемување на домашните земјоделски производи. Системот во функција е ставен денес, во присуство на заменик министерот за земјоделството Абдулашуќур Абедини и  претставник на Делегацијата на Европска унија Александру Албу.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles