15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Мицковски на Урсула фон дер Лајен и’ ги посочил клучните дилеми во Францускиот предлог

Три дилеми кои партијата ВМРО ДПМНЕ ги има а кои се одлнесуваат на Францускиот предлог и посочил партискиот шеф Никола Мицковски на претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен.

Првата се однесува на стартот на преговорите со Европската Унија.

За ВМРО ДПМНЕ спорни се и член 14 и член 5 за кои посочуваат дека поставуваат услови кои досега не се поставени з аниту една земја , а кои се однесуваат на билатерални спорови.

Третата дилема на ВМРО ДПМНЕ е поврзана со македонскиот јазик.

На крај, Мицковски презентираше фотографии од погребот на децата во Ваташа, депортацијата на Евреите во Треблинка и Вера Циривири Трена со прашање дали ова се дела на администрација и која историја во иднина треба да ја пишува во учебниците?

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles