15.1 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Работници од страство кои би работеле за нашите плати има сигурно, изјави Ангел Димитров од Организацијата на работодавачи

Недостигот на работна сила станува алармантен бидеки во сите индустриски сектори работници се бараат под итно, вели претседателот на Собранието на Организацијата на работодавачи Ангел Димитров.

Младите луѓе не сакаат да работат во преработувачката индустрија, угостителството, трговијата на мало и слични дејности, вели Димитров.

Големиот недостиг отвара други прашања, односно, дали Организацијата на работодавачи планира увоз на работна сила и дали има иницијатива за олеснување на процедурата за увоз на странски работници,

Во однос на олеснувањето на процедурите за перманентно вработување на странци во Македонија Министерството е отворено бидејки е очигледно дека оваа тема е се поактуелна, велат од Минситерството за труд и социјална политика.

Освен недостатокот и сложените постапки, клучно прашање е и дали за нашите плати зад границата има работници кои за нив би работеле?

Моменталната процедура е сложена и ограничувачка. Таа мора да се либерализира и поедностави. Сигурно е дека постојат работници од надвор кои ќе прифатат да работат кај нас во овие услови и со овие плати, категоричен е Димитров.

Неодамна туристичко – угостителската комора при Сојузот на стопански комори понуди решение за надминување на проблемот се недостигот на работна сила во овој сектор, преку увоз на 5.000 работници во Турција.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles