11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Штипскиот Универзитет распиша конкурс за над 3.800 бруцоши. Ќе ги привлекува со нови студиски програми, настава на англиски и стипендии

Штипскиот Универзитет распиша конкурс за над 3.800 бруцоши. Ќе ги привлекува со нови студиски продрами, настава на англиски и стипендии.

Во трката за студент повеќе, речиси сите факултети оваа година ги модернизираа наставните понуди и ги адаптираа на интересот на младите генерации.

Она по што УГД се разликува од сите останати универзитети во државата е воведувањето на акредитирани студиски програми на англиски јазик.

На овј начин УГД се надева да привлече колку е можно повеќе странски студенти. Во моментов, меѓу нив, најдоминантни се Турците, но има интерес и од Израел, а поради војната голем број странски студенти од Украина се префрлаат на балканските универзитети, што е шанса и за Штипскиот.

Ковид неизвесноста и понатму во неизвесност го остава и начинот на кој годинава ќе се следи наставата.

Инаку, првиот уписен рок е од 25 до 30 август , но онлајн пријавувањето веќе е во тек.

Од вкупно 3.800 слободни места 2.200 се државна квота, 913 со кофинансирање и 755 вонредни.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles