1.6 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Кризата не им го собра данокот на општините. Наплатата некаде и над 100 %

Кризата не им го собра данокот на општините. Наплатата на еден од клучните даноци кои ги полнат општинските каси некаде достигна и над 100 %.

Висок процент на наплата има и во општина Делчево. Лани таму  од граѓани и фирми за нивниот имот е собран данок од над 10 милиони денари, што е 96 % од планираното. Од почетокот на годинава, пак, наплатени се над 20 % од овогодинениот данок. Во останатите општини, наплатата се движи од 60-85 %.

Во меѓувреме, во тек е дистрибуција на решенијата за оваа година и предупредување до граѓаните, заостанатите долгови да си ги платат.

Само Штип, Пробиштип и Делчево поделија околу 29.000 решенија за данок на физички и правни лица од кои очекуваат приход од над 50 милиони денар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles