16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Црна Гора: Волкер: На Црна Гора и треба  европски пат

По неполни три месеци од изборот на владата, Црна Гора повторно влезе во период на политичка неизвесност поради усвојувањето на Основниот договор со СПЦ. Поранешни американски дипломати и вашингтонски експерти за Балканот оценуваат дека прашањето за договорот со црквата предизвикува поделби, и дека тоа не треба да биде во фокусот на владата. Поранешниот амбасадор на САД во НАТО, Курт Волкер, вели дека изборот на тој пат го одвлекува вниманието и повторно разгорува контроверзии во земјата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles