11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Високите температури не се проблем. ХС Злетовица има вода и за општините и за нивите

Високите температури и одсуството на врнежи засега не го намалија потенцијалот на хидро системот Злетовица. Испораката на вода за 5 – те општини во регионот не е прашална.

Освен за пиење системот Злетовица обезбедува и вода за наводнување која се дистрибуира на околу 100 хектари .

Дневно ХС Злетовица испорачува 500 л/с вода што е огромна предност за регионот и општините кои се опфатени со него.  Злетовица е фактор на стабилно водоснабдување , но и земјоделско производство. Водата и за пиење и за наводнување изнесува 4,71 денар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles