1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Успешно завршена потрага. По 18 часа поминати во планина утринава штипјанка пронајдена жива и здрава

Потрагата во која беа вклучени Општина Карбинци, Шумската полиција, ЈП „Серта“ и Дирекцијата за заштита и спасување, по исчезнатата Риска Донева , претпладне е успешно завршена.

Потрагата  беше координирана , но не лесна за сите со оглед на ночните часови и планинската неизвесност, но сепак среќниот епилог е најважен, смета градоначаникот на Карбинци Виктор Паунов.

65-годишната Риска вчера попладне се оддалечила од викендиците кај Вртешка и отишла да бере чај, но залутала и ноќта ја минала во планина.

ТВ Стар контактираше со семејството кое ни кажа дека Риска ноќта ја поминала под дрво, целосно покриена со листови за да се заштити од студ и животни. Утринава , повторно се обидела да го најде патот за назад, но завршила на радовишкиот дел од планината.

Ноќта за Риска , но и за нас, беше  една од најтешките и најдолгите , но среќни сме што се’ заврши добро и таа е повторно со нас дома. Исплашена е,  вознемирена и во шок, но други здравствени проблеми, нема, кажа за ТВ Стар сопругот на Риска.

Можноста да се залута во планина , за луѓе кои немаат доволно искуство е голема, па од планинарското друштво советуваат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles