21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Пожарникари да бидат и оџачари побараа граѓаните на Штип.Оџаците мора да се чистат.

Пожарникари да бидат и оџачари побараа граганите на Штип. Иницијативата произлегува од фактот што  подолг временски период градот нема  оџачарска служба. Дејноста до пред извесно време се практикуваше индивидуално.

Инцијативата е мошне интересна,оценија општинските власти

Што на ова коментираат пожарникарите,Дали  се подготвени за овој предизвик.

Еве како ја прифаќаат идејата на штипјани,останатите во регионот.Пожарникарите, во истовреме да ја споделуваат улогата на оџачари.

За разлика од останатите региони од земјава, источниот се издвојува со најголем процент на грагани, дури над 90, дрвата и пелетите ги употребуваат за огрев во зимсниот период.Сходно на ова, потребата од организирана оџачарска дејност е повеќе од потребна.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles