16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

ССМ: И по 30 дена штрајк нема резултати

Од Синдикатот се крајно револтирани што и после 30 дена штрајк на огромен број вработени во јавниот сектор, власта  се оглушува на нивните барања и не сака да им ги зголеми платите за 2.806 денари.

Во Македонија, генерален штрајк на цел сектор кој трае еден месец не се случил, а досега сите претходни Влади имале разбирање за потребите на работниците освен оваа Влада која смета дека работниците за кои таа е надлежна не заслужуваат зголемени плати во оваа пост ковид, енергетска и економска криза, се вели во дописот до јавноста од Сојузот на синдикатите на Македонија, велат од Синдикатот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles