16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Македонија е меѓу 20 европски земји што најбргу исчезнуваат, за неполни 30 години ќе изгуби 11% од жителите

Македонија е 18-та на листата од 20 земји со најголем проектиран пад на населението во следните децении. До 2050 година, населението во земјава, чиј број и онака е во опаѓање, ќе се намали за дополнителни 10,9 отсто, односно во Македонија ќе живеат близу 200.000 луѓе помалку од денес. Резултатите од пописот одржан лани есента покажаа дека Македонија загубила преку 185.000 жители во споредба со претходниот попис, одржан 2002 година.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles