15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Од август владата ќе прогласи енергетска криза. Енергетичарите  предложија  мерки, а министерот Бектеши апелира за штедење  на струја.

Четири интервентни мерки на владата и Регулаторната  комисија за енергетика  и предлага Асцијацијата за енергетика на Македонија . Според нејзиниот претседател Кочо Ангушев, тие се следните.

1.Т.Н. Зеленета  енергија да и се врати на индустријата 2. За  зимскиот период Владата  уште отсега да обезбеди увоз на струја 3. Итно да се обезбедат  услови  за зголемување на струја и поедноставување на  процедурата за поставување  кровни фотоволтаици на  објектите  од т.н. лесна индустрија.

За владата и  Регуаторната комисја овие мерки се прифатливи и по нив веке се работи, изјави претседателот  Марко Бислимовски.

Во делит а подтготвните за амортизација на кризата во претсрет на грејната сезона Бектеши изјави.

Сепак, според Бектеши , уште отсега е јасно дек сето ова нема да биде доволно бидејки кризата е голема а можнистите  се ограничени. Според него, граганите уште отсега треба да се подготват на штедење без притоа да споменува  евентуални редукции на електричната енергија.

Што граѓаните мислат за можни рестрикцои на струјата. 

Состојбата со цената на електричната  енергија и понатаму  останува драматична зашто во моментов  таа е над 500 евра за мегават час а пред кризата  таа  беше петкратно пониска.  

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles