15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Во солидарниот фонд недостигале 2,3 мил евра

Пензиско-инвалидскиот фонд во својот извештај за работата за 2021 објави дека лани поради високата смртност кај пензионираните лице во земјата, кај солидарниот фонд недостигале 2,3 милиони евра за да се исплатат сите погреби.  Наплатата во текот на годината изнесувала 505 милиони  денари, но поради големиот број на починати пензионери, за исплата на посмртната помош биле потребни 644.милиони.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles