12.5 C
New York
Saturday, October 1, 2022

Buy now

spot_img

Зеленчук со висока хранлива вредност и многу придобивки по здравјето. Бамјата како се почесто употребуван зеленчук.

Бамјата била одгледувана уште од страна на античките народи на Блискиот Исток, од каде што е пренесена на Балканот, Западна Европа и САД. Кај сите словенски народи, единственото име на овој вид зеленчук е бамја, и е со арапско потекло, а се смета за типичен ориентален зеленчук.

Во Македонија бамјата се одгледува од одамна, а квалитетот е многу висок.

Со текот на времето и купувањето луѓето ја разликуваат добрата бамја, па според нив најдобра е следната.

Бамјата многу често се употребува во нашата кујна, а најчесто на следниов начин.

Бамјата е зеленчук со висока хранлива вреднст и многу придобивки по здравјео што ја прави еден од незаменливите производи.

Градскиот пазар денес изобилуваше со различна понуда, а цените на пладне беа следни:

Компир 35, лубеница 10, динја 20, домат 60, краставица 30, банана 65, јаболка 40, праска 70, зелка 20 и пиперка 70 ден/кг.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,510FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles