13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Поради погрешна употреба и неквалитетни препарати оризовите приноси во кочанско годинава ќе бидат помали и до 50%.

Оризопроизводителоте од кочанско се во ново големо разочарување. Погрешен хемиски третман несоодветна употреба и препарати со крајно сомнително потекло од увоз се причина поради која добар дел од оризовите посеви во кочанско годинава ќе бидат и со преполовен род.
Лошата вегетативна состојба на оризовата култура тие ја констатирале уште пред еден месец по што копсултативно повикале и експерти од институтот за ориз од Кочани.
Овој проблем за оризарите доаѓа како кулминација во годината во која тие се борат за секое зрно ориз одкако претходно поскапеа нафтата, вештачкото ѓубриво, но и препаратите кои им донесоа огромни проблеми.
Годинава во кочанско под ориз се околу 4.000 хектари, но по проценка на поизводителите на половината од нив на род не се надеваат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles