3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Високите сметки за струјата граѓаните да си ги плакаат сами. Помошта да се насочи само кон социјално декласираните семејства, порачуваат од ММФ.

Високите сметки за струја граѓаните да си ги плакаат сами а владината помош да се нсочи само кон социјално декласираните смејства , порачуват од ММФ.
Земјите треба да ги заштитат само најранливите домаќинства со насочена поддршка, но постојните политики насочени кон заштита на сите потрошувачи од зголемените цени ќе ги загрозат европските економии. Владите треба да ги остават потрошувачите да го сносат товарот зашто многу земји се на работ на рецесија и ќе ја обесхрабрат енергетската транзиција, велат од ММФ
Освен за струјата , препораката се однесува и за горивата.
„Владите треба да дозволат зголемувањето на цените на горивото целосно да се пренесе на крајните корисници со цел да се поттикнат заштедата на енергија и преминот од фосилни горива“, пишува на блог европската филијала на ММФ.
На овие препораки од ММФ реагираа од труд и социјала.
Министерството за труд и социјална политика, со оглед дека вонредните околности со пандемијата се завршени, ги известува граѓаните дека олеснетиот пристап до правото на гарантирана минимална помош престанува да важи и корисниците на гарантирана минимална помош ќе остварат паричен додаток заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси во домаќинството за месеците од октомври до март, стои во писменото сооптение од Труд и социјала.
Паралелно, ставот на ММФ за нашите економски експерти е следниот.
За граѓаните, со оглед на на се што се случува во економијата цената на струјата е скапа и сега и без државна помош не знаат како ке ги платат сметките.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles