17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

СДСМ Штип од градоначалникот Јорданов и директорот Здравков денес побараа одговори за состојбата со водоснабдувањето

Водоснабдувањето во Штип не е континуирано. Дефекти има пречесто,а прекините на водоснабдувањето не се најавуваат. Поради ов СДСМ од градоначалникот Иван Јорданов и директорот на ЈП Исар Трајче Здравков одговори меѓудругите побараа на следните прашања.
На овие прашања следуваа следните одговори:
Жално и срамно е што гарнитурата од сдс која со своето работење го донесоа претпријатието до просјачки стап имаат доблест да прашуваат за водоснабдувањето во Општина Штип. Тоа за што критикуваат е последица на нивната неодговорност ,бидејќи да работеле како што треба и да реконструирале водоводна мрежа со поставување на контролни и воздушни вентили до сега градот ќе имаше многу помалку дефекти кои што се последица на старата водоводна мрежа над половина век. И покрај сите препреки и долгот од 5 милиони евра кои што го оставија како терет, јавното претпријатие ги реконструира критичните застарени водоводни линии каде што има чести дефекти и врати над 20 милиони денари долг за кредит за кои тие изминатите 4 години кога раководеле немаат вратено ниту еден денар.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles