16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Фудбал:45 г. од фудбалскиот спектал во Штип

Пред безмалку половина век во 1978 година, на денешен ден на штипскиот градскиот стадион се одигра историска фудбалска средба помегу домашната Брегалница и њујоршки Иглс. Поводот беше во наводници пензионирањето од фудбалот на најголемата штипска и фудбалска ѕвезда Драгослав Шекуларац.Ова беше единствена можност штипјани да ги видат во својот град тогашните фудбалски ѕзвездиа сега легенди, како: Џајиќ, Скоблар,Еузебио.При посетата на Штип фудбалерите на њујоршки Иглс го посетија тогашниот моден гигант Астибо, положија букети цвекиња на споменикот на револуцијата на Исарот,а дружењето со домаќинитре засекогаш останува во колективната меморија на штипските љубители на фудбалот. Иако средбата заврши со четири гола во мрежата на Брегалница, се памети спектаклот и впечатоците од тоа време.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles