17.4 C
New York
Sunday, September 25, 2022

Buy now

spot_img

Грција: Штрајк на вработените во јавниот превоз

Без метро, трамваи, автобуси и тролејбуси е денеска Атина, поради 24-часовниот штрајк на вработените во јавниот превоз и нивното учество во штрајкот свикан од Атинскиот работнички центар. Причината за штрајкот е новиот закон на грчката Влада за јавните претпријатија и јавните организации,  кој според вработените во јавниот превоз, ги олеснува приватизациите, предвидува и низа регулативи, кои водат до раскинување на работните односи.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles