3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Настава од далечина за СОНК не е прифатлива

За синдикатот заобразование и наука и култура настава од дистанца поради енергетската криза не е прифатлива. Учениците и наставниот процес за време на пандемијата изгубија многу, а продолжување на он лине наставата ќе значи образовна и социјална агонија.

Од тука од СОНК се категорични дека ЗЕЛС и надлежното министерство треба да се договорат за обезбедување услови за физичка настава.

Овој став на СОНК за некој општини е остварлив.

Но, некој општини уште одсега најавуваат немоќ да се справат со ситуацијата.

Во намерата по секоја цена да се организира физичка настава некој градоначалници предлагаат нејзина скратена верзија, настава во една смена, скратен број на часови и слично.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles