3.8 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Популаните виршли Вуди итно се повлекуваат од продажба. Со себе ја носат опасната листериа

Популарните виршли Вуди итно се повлекуваат од продажба и не се за употреба, бидејќи во анализирани примероци е пронајдена опасната бактерија листерија.

Кај компанијата увозник извршен е вонреден инспекциски надзор и утврдено е дека од спорните серии, кои во земјава биле увезени во неколку наврати, во магацините се наоѓаат 3 030 килограми, кои се ставени под службен надзор. Овие количини, нештетно ќе бидат уништени заедно со количините кои ќе бидат повлечени од пазарот, наведуваат од АХВ.

Бактеријата листерија може да има разорни последици за човечкиот организам, потенцираат лекарите.

Поради ова се повикуваат потрошувачите кои ги имаат купено посочените серии од производот истите да не ги употребуваат, односно, да ги вратат на местото каде се купени. Секоја недоследност во однос на безбедноста на храната граѓаните можат да ја пријават лично до Одделението за заштита на потрошувачите при АХВ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,596FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles