17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Тутунарите се уште не знаат за што работеле оваа година

Тутунарите се во неизвесност и сеуште не знаат дали годинешниов труд ќе им се исплати. Цените на тутунот не се дефинирани што нив посебно ги загрижува.

За да најдат пристојна сатисфакција според нив цената на тутунот би требала да биде следната.

Откупот на тутунот започна на 15 месецов и годинава се очекува да се соберат 26 милиони килограми,а моментално се откупува по цена од 250 до 260 денари за килограм. Сепак откупот може да може да најде на проблеми доколку не се постигне ценовен баланс.

Производителите на тутун се категорични дека годинешнава реколта нема да ја предадат по цена пониска од за нив рентабилната.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles