2.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Буџетот за 2023 година треба да донесе сигурност, стабилност и економски раст, истакна денес премиерот Димитар Ковачевски

Буџетот за 2023 година треба да донесе сигурност, стабилност и економски раст, истакна денес премиерот Димитар Ковачевски на прес конференција на која го образлагаше буџетот за наредната година.

Според него, фокусот на Предлог-буџетот е во неколку столба, односно справување со последиците од кризата и поддршка на најранливите, стабилен економски раст, поддршка и интензивирање на процесот на ЕУ интеграции, како и транспарентност и отчетност кои ќе се постигнат преку покажани резултати и имплементација на буџетот.

Според Ковачевски, стабилниот економски раст следната година ќе се обезбеди преку одржување на макроекономската стабилност и понатамошна фискална консолидација, како и преку капиталните инвестиции. За 2023 година се проектирани 52,3 проценти повеќе капитални расходи во однос на 2022 година.

Буџетот за наредната година е проектиран на 5,3 милијарди евра и е најголем доаега.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles