17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Водата во Штип се краде и расипнички се троши, тврдат граѓани

Водата во Штип се краде и расипнички се троши, тврдат граѓани. Според нив, низ повеќе штипски населби можат да се видат диво поставени приклучоци, но и вода која нконтролирано тече од нечии дворови.

Освен ова, голем проблем, според граѓаните  се и загубите на вода, настанати поради старата водоводна мрежа.

Сево ова, според нив е една од причините зошто цената на водата постојано се качува.

Оттука, за да се стабилиизра водоснабдувањето, а но и цената, потребно е да се најде решение за овие проблеми.

Инаку, загубите на вода се проблем со кои се соочуваат сите ЈП-ја во Државата. Според анализите на регулаторната комисија з аенергетика, дури 68 % од водата се губат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles