2.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

За една година, над 1.500 лица пријавиле насилство по дома. 250 од жртвите се мажи

За една година, над 1.500 лица пријавиле насилство по дома. 250 од жртвите се мажи, 220 деца, а останатите се жени, покажуваат извештаите на центрите за социјална заштита.

Се менува и типот на насилството, па ќотекот, сега е на второ место. Доминираат притисоци кои оставаат  долгорочни трауми.

83 лица , жртви на семејно насилство се сместени во т.н. шелтер центри, а од страна на судовите се изречени 1.823 пресуди за спроведување на привремени мерки.

Охрабрува податокот дека , во споредба со претходната година, оваа бројот на жртви на семејно насилство е намален за 4,3 %, но истиот и понатаму е висок.

Исто така, постои сомнеж дека насилството што се случува зад затворените врати на домовите, во голем број случаи се уште не се пријавува, од страв и срам.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles