2.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Работата во државно е двојно поконкурентна . 66% ја бираат пред приватно

Работата во државно и понатаму е најпосакувана и е двојно попривлечна , велат анализите на Работник соред кои 66 % сакаат да работат државно а 34 % во приватно.

Зошто Јавниот сектор е толку посакуван и од вработените и од невработените?

Од друга страна, добрите тенденции се на страна на привантиот сектор бидејќи има потенцијал да дава поголеми плати и да понуди поголем кариерен напредок. Сепак, дали поголеми плати се доволни приватното да се замени со државно?

Инаку, до крајот на минатата година, 520.886 од работниците биле вработени во приватен сектор, а 172.176 во државни компании и компании со мешовита сопственост.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,701FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles