8.6 C
New York
Monday, February 6, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска е во нова офанзива по работници од Регионот

На досега посочуваната Германика како најголем увозник на работници од Македонија, сега и се приклучува и Хрватска која исто така собира се“ што може да собере.

Хрватска ја започна офанзивата по работници од Македонија во новата туристичка сезона . По бројните огласи, на социјалните мрежи,  се гледа дека Хрватите го прошириле списокот на професии потребни за нивната економија.

„ Бараме келнери, бармени, готвачи, помошници во кујна, слаткари, собари, хигиеничари, работници во домаќинства. Келнерите имаат плата од 1.200 евра плус сместување и храна, а готвачите над 3.000 евра“, стои во огласите.

Ова, уште повеќе го продлабочува проблемот со недостиг на квалификувани работници, особено во домашните туристички капацитети.

Во моментов, на домашните туристички капацитети им фалат по околу 50 готвачи и 100-тина келнери, што значително им ја отежнува работата, особено во време на сезона.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles