3.5 C
New York
Friday, March 31, 2023

Buy now

spot_img

Природа и здравје –  Магичен квасец од цвекло

Квасецот од цвекло е многу корисен, содржи компоненти кои ја активираат работата на црниот дроб, бубрезите и цревата.

Резултатите од некои медицински истражувања покажуваат дека конзумирањето квас од цвекло го спречува развојот на малигни тумори, го чисти црниот дроб и телото од токсините и другиот „отпад“, го елиминира запекот и другите цревни проблеми.

Руската традиционална медицина го смета квасот од цвекло за најдобар немедицински лек за хипертензија, бидејќи го нормализира крвниот притисок (го намалува) долго време, корисен е за атеросклероза.

За да подготвите медицински квас од репка, ќе ви требаат:

– стаклена тегла од 3 литри (уште подобро е глинен сад, ако имате)

– 700 гр цвекло (приближно 3 свежи цвекло со средна големина)

– 2 лажици брашно или 2 парчиња ржан леб

– 200 гр шеќер

– 100 гр суво грозје

Подготовка:

Земете свежо измиено цвекло и исечкајте го на коцки или тенки кришки и ставете го во чиста тегла. Додадете суво грозје, 2 лажици брашно и 200 гр шеќер. Наполнете ја теглата со ладна зовриена вода и измешајте.

Покријте ја теглата со пластичен капак или уште подобро завиткајте ја во двојна газа (за да ви „дише“ квасот) и оставете ја на топло место 6-7 дена да ферментира. Измешајте ја содржината на теглата двапати дневно и отстранете ја пената доколку е потребно. По 7 дена, процедете ја смесата преку газа и ќе добиете квас од репка.

Пијте 3-4 лажици 3 пати на ден пред јадење. Чувајте го квасот во фрижидер.

Овој метод го користат лекарите во некои болници во Киев и Луганск, бидејќи покажа одлични резултати не само за чистење на црниот дроб, туку и за целиот организам. И како одлична алатка за хипертензија и атеросклероза.

Испијте го целиот свој квас и тоа е крајот на првото чистење на црниот дроб. Направете пауза од 3 месеци и повторете го третманот. Повторно пауза од 3 месеци и повторете го третманот трет пат.

По една година вашиот црн дроб ќе биде целосно чист!

Откако ја испив првата тегла квас, мојот крвен притисок се стабилизираше. Кога на моите пријатели им препорачувам квас од цвекло по овој рецепт, ги предупредувам дека за време на чистењето од бубрезите може да излезе песок и ситни камења. Патем, овој квас од репка одлично ги чисти црниот дроб и бубрезите.

Постојат и контраиндикации:

Квас не се препорачува за оние кои имаат болни бубрези, проблеми со гастроинтестиналниот тракт во акутната фаза и гихт (гихт). Во овој случај неопходна е консултација со лекар. Треба да бидете внимателни ако имате низок крвен притисок.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,757FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles